Please select your page

Jak se cvičí první pes - Jirka

Jak se cvičí první pejsek

poučné vyprávění poslal dne 7.12 2008 Jirka Budák

 

Klasický cvičák versus  Lovecký výcvik - aneb co nemusíte GR učit

Chtěl bych se s Vámi podělit o moje zkušenosti s goldenem.

Od mala jsem si přál psa, ale až teprve teď v dospělosti jsem si ho mohl dovolit. Vzhledem k tomu, že je to můj první pes, přečetl jsem pár článků o správném výcviku a nebyl jsem z toho vůbec moudrý. Každý tvrdí něco jiného a tak jsem se rozhodl nakonec jeho výcvik vzít do vlastních rukou.

Nejsem žádný znalec plemen (popravdě jsem rád, když jsem schopen identifikovat nějakých 10 ras),  který se snaží vyčíst veškerou moudrost z knížek.  Proto to neberte tak, že by to mohlo fungovat pro všechny.

Takže jak jsem psal … koupil jsem si domácího mazlíčka … vůbec mě nenapadlo, že golden je lovecký pes. První překvapení po kterých následovalo moc otazníků bylo to, že ve třech měsících života bez přípravy rozuměl příkazům ke mně, k noze, sedni, fuj, nesmíš.

Po této zkušenosti se potvrdili slova jiných lidí, že se GR učí sám. Cvičitelé na cvičáku tvrdí, že právě v této době je dobré začít chodit na cvičák, aby hned od malička neměl špatné návyky. Dnes jsem rád, že jsem na tyto rady nedal.

Místo toho, abych pejska bral na cvičiště, užívali jsme si procházek v přírodě, běhání po poli a chození v lese, kde jsme pouze utužovali obyčejné příkazy, které se stejně pejsek naučil sám. V momentě kdy se začne GR nudit „řekne“ si sám o další příkaz – zní to jako věta z jiné planety, ale věřte, že to tak je … je to sice dost individuální záležitost, ale když se mu budete věnovat, poznáte to.

Každopádně ho do ničeho nenuťte  - (moje rada)! Pokud nechce např. do vody a jsou mu 4 měsíce není to chyba. Pokud to chcete uspíšit, je potřeba pejska navnadit na něco co je mu vlastní co má zakódované v genech. Já osobně měl problém s aportem. Na pejska jsem vyvíjel nátlak, ale bylo to k ničemu. Pes na mě nechápavě zíral. Po 4 týdnech skákání kolem jsem docílil akorát toho, že držel aport v tlamě, ale nic víc. Nedávno se mi však naskytla příležitost vzít si domů bažanta a tak jsem se rozhodl otestovat dohledávku zvěře - něco, co pejsky vždy baví … čmuchat.

Výsledek byl okamžitý !!!!!!!!!!!  Ares bažanta dohledal a přinesl. Ze začátku to samozřejmě nebylo nic světoborného, ale dnes po 14 dnech donese bažanta za tělo nebo za krk.

No a abych se vrátil k tomu cvičáku … z mé zkušenosti si nejsem jistý, zda-li je cvičák ta správná varianta pro výcvik loveckého psa. Píši to z toho důvodu, že jsem jedno takové cvičiště navštívil a chvilku pozoroval co se tam o hodně starší psi učí.

Pak jsem vzal moje „štěně“ dal mu stejné příkazy, vzal ho na překážky jako je lavice, skoky přes tyče atd.. Neříkám, že všechno splnil na 100 procent, (něco jsme i opakovali), ale odešel jsem hrdě s poznatkem, že tohle jsou pro nás prkotiny se kterýma se setkáváme běžně v přírodě např. při překonání kmene poraženého stromu jako „vedlejší produkt“ např. při dohledávce.

Rada tedy na závěr…. než si koupíte retrívra, zeptejte se sami sebe – znám původní přirozené prostředí retrívrů? Pokud ano tak vím, že je to lovecký pes a ne „gaučák“. Tím nemám na mysli, že musíte chodit s pejskem na hony (já také nechodím). A pokud už retrívra vlastníte, snažte se mu dopřát minimálně výcvik pro něho vhodný – protože pak ho to bude bavit a on bude bavit Vás a o to přece jde.

 

8. 12.  2008

Jirka Budák

Login

Please login using your credentials recived by email when you register.


Zapomenuté heslo? |  Zapomenuté jméno?

×