Please select your page

Příběhy pejsků - Jamie

jamie 4 20120629 1676570777Maltézský psík - fenka Jamie k nám byl předán majitelem k nápravě chování. Ačkoli tento psík malého plemene se vyznačuje veselou povahou a hrdým držením hlavy, s Jamie to bylo přesně naopak.

Po prvním kontaktu s pejskem bylo zřejmé, že pejsek působí bázlivě, ustrašeně, vůbec se nechtěl hnout od nohy člověka, na kterou byl doslova přilepen. Když za sebou táhnul volně vodítko a to se mu zachytilo za překážku, začal úpěnlivě pištět a na vodítku se zmítal tak divoce, že přitom doslova rotoval kolem své podélné osy.

Když byl ponechán o samotě, vydržel hodiny zuřivě štěkat a dožadovat se tak příchodu pánečka. Na nataženou ruku se snažil cenit zuby, veškerý jeho projev působil velmi submisivním dojmem, který vykazoval mírnou agresivitou vůči člověku i při rběžné, rutinní manipulaci se psem, jako je např. přetáhnutí obojku přes hlavu. Fenka vždy utekla do kouta a byla připravena se proti tomuto jednání bránit. Toto byl velmi vážný problém při venčení pejska a při veškeré všední manipulaci s ním.
Jamie byla vyděšená z jakéhokoli vnějšího podnětu, spadnutí nějakého předmětu na zem, rychlejšího pohybu směrem k ní nebo třeba cinkáním kovovým předmětem.

 

Na druhou stranu z jejího submisívního chování vyplývala jistá míra agresivity ke svému okolí, kdy se byla aschopna se rozběhnout za člověkem, který od ní odcházel a kousnout jej zezadu do nohy a utéct.
Prostě celý okolní svět se její ustrašené psí duši jevil jako velmi nepřátelský a bylo třeba se před ním mít velmi napozoru.

Současní majitelé dostali fenku v roce jejího věku od původního majitele darem s tím, že je to pes s rodokmenem, se kterým se původně počítalo na výstavy, ale prý výstavně asi úspěšný nebude, tak mu byli nalezeni noví pánečci. Ti byli po velmi krátké době ze svého pejska upřímně něšťastni a hledali všechny možné způsoby, jak změnit chování pejska.


Tuto závažnou poruchu chování nebylo jednoduché odstranit. Bylo třeba, aby fenka začala důvěřovat okolnímu světu, bylo třeba ji uklidnit, zvýšit psychickou odolnost vůči všemu, co považovala za nebezpečné a neznámé. Museli jsme ji naučit komunikovat s ostatními psy a naučit ji, aby rozuměla povelům, které byly pro ni záhadou.

Jamie začala po čase opět nosit hlavu hrdě vzhůru a vrtět ocáskem. Přestala vypadat jako smeták, nalepený na zem, u kterého nejde rozpoznal který konec je který. Na jedné straně původního "smetáku", neustále přisátého k zemi, se najednou začal objevovat obličej, vztyčený do výšky, na druhém konci se objevil ocásek, kterým ukazovala, že se s ním dá radostně vrtět, později při chůzi vrtěla i celým zadečkem.


I když se ještě občas objeví bázlivost, Jamie dělá velké pokroky a výborně reprezentuje své plemeno vyznačující se inteligencí, radostí, tvárností a láskou ke svému pánovi. Jamině se vrátila její psí důstojnost.

Login

Please login using your credentials recived by email when you register.


Zapomenuté heslo? |  Zapomenuté jméno?

×