Please select your page

Příběhy pejsků - UX

Ux 03Ux je německý krátkosrstý ohař. Do naší psí školky byl dán na ve věku 8 týdnů a s majitelem jsme se dohodli, že jej budeme vychovávat. To zahrnuje socializaci v lidské i psí smečce, rozvíjení vrozených dovedností, kterými je štěňátko tohoto plemene vybaveno. Všechno samozřejmě vždy úměrně jeho věku a fyzickým schopnostem.
Ux se narodil 7. září 2010 a byl k nám předán 2. listopadu, tedy přesně ve věku osmi týdnů.

Čtenáři tohoto webu budou mít současně s námi možnost postupně sledovat, jak výchova postupuje, jak se dají rozvíjet dovednosti loveckého psa a ti, kteří s loveckými plemeny dosud nemají žádné zkušenosti, zde mohou čerpat podněty k výchově svého vlastního psa.

Ohař je pes loveckého plemene. V našich podmínkách patří toto plemeno mezi nejpoužívanější v myslivecké praxi na lovech drobné srstnaté i pernaté zvěře na poli, v lese i na vodě. Ohař je typický stavěcí pes. Jeho vrozenou vlohou není honit a štvát živou zvěř, před živou zvěří musí prokázat klid a nesmí ji pronásledovat. Je zejména využitelný k vyhledávání zvěře na volných prostranstvích s nízkým krytem, kdy vyhledává pach ukryté zvěře, který mu přináší do nosu vítr. Po navětření pachu zaujeme okamžitě pevný, strnulý postoj ve směru přicházejícího pachu, typická je nakrčená končetina, nehybný prut. Tímto postojem označí směr, ve kterém se nachází ukrytá zvěř. Zajímá jej pach zvěře, nikoliv zvěř samotná. Je na nás, abychom tuto vítanou vrozenou vlohu výchovou zachovali.
Tato práce se jmenuje "Hledání v poli" a je specialitou, kterou najdeme pouze u ohařů.

 

Ohaři jsou však všestranně využitelní psi, zvládnou i disciplíny, na které jsou vyšlechtěna další plemena loveckých psů, jako je slídění, nahánění a přinášení.

Je vrozeně poslušný, ovladatelný, přítulný k lidem, dětem, nekonfliktní k jiným psům. Vše to, bylo nyní řečeno se však, jako ostatně u každého plemene, dá špatnou výchovou lehce pokazit.

Je velmi dobrou volbou i jako "pes do rodiny", vzhledem k tomu, že nemá dlouhou srst, poměrně dobře se adaptuje i na tepelné podmínky v bytě, a na gauči či v křesle se naučí ležet zcela bez potíží. Když má toto místo opustit, umí přitom dělat tak strašně "smutný čumáček", že má páneček chuť si raději lehnout na zem místo něho. Na rozdíl od některých "společenských plemen psů", zejměna těch menších váhových kategorií nemá sklony si "vyležené" místo bránit.


Měli bychom se vyvarovat hned od začátku některých chyb, které zatím zdánlivě nevadí, ale které nám pak v budoucnu způsobí velké problémy s odstraňováním nežádoucího chování psa.

Takže v první řadě budeme klást důraz na:

- přivolání

- zklidňování psa

- učit je správnému "chování" v rozmanitých životních situacích, se kterými se setká

- budeme při výchově naprosto důslední, stanovíme pravidla, která se budou dodržovat. 
Na začátek jich nesmí být mnoho, přidat další se dá vždy.

- naučit pejska čistotě

Jak bude štěňátko postupně dorůstat, budeme vás seznamovat s pokroky, kterých dosahuje a přitom se pokusíme se s vámi podělit o naše zkušenosti z výchovy

Login

Please login using your credentials recived by email when you register.


Zapomenuté heslo? |  Zapomenuté jméno?

×