Please select your page

nai psi hall 1 20121203 1807439789nai psi hall 2 20121203 1040880689Hotel pro psy má další přírůstek do naší psí rodinky. Celkem máme tedy už čtyři naše pejsky:

Dva retrívry ve věku 6 a 4 roky, zkušené, lovecky využívané psy na honech na drobnou zvěř pernatou i srstnatou, a zejména pak při lovu kachen při přinášení z rákosí a vodní hladiny. Jsou to psi, ověnčeni všemi možnými tituly a mají složeny všechny existující zkoušky lovecké upotřebitelnosti, opakovaní vítězové mezinárodních všestranek, držitelé mnoha titulů CACT (čekatel šampiona práce), oba jsou šampioni práce, oba jsou chovní.

Dvouletého německého krátkosrstého ohaře jménem Ux, o kterém je na tomto webu již spousta informací. Ux již druhou sezonu tráví na honech, má v šesti měsících složeny zkoušky vloh, kde získal titul CACT a byl celkově druhý z 24 startujících psů, dále má složeny lesní zkoušky (lovecká upotřebitelnost), vodní práce, a podzimní zkoušky v první ceně, to vše, když mu bylo deset měsíců. Loňskou zkušební sezonu jsme museli vynechat pro zranění prstu na pravé noze, kde hojení trvalo skoro čtyři měsíce, a tak pes od května do srpna měl nařízený klidový režim a lenošil. Nyní už naplno pracuje na honech, nyní, když píši tento článek, jich měl v kuse za sebou pět dnů po sobě, Konopiště, dvakrát jižní Čechy, třikrát bažantnice Konopiště. 

Číst dál: Hall


Ux 03Ux je německý krátkosrstý ohař. Do naší psí školky byl dán na ve věku 8 týdnů a s majitelem jsme se dohodli, že jej budeme vychovávat. To zahrnuje socializaci v lidské i psí smečce, rozvíjení vrozených dovedností, kterými je štěňátko tohoto plemene vybaveno. Všechno samozřejmě vždy úměrně jeho věku a fyzickým schopnostem.
Ux se narodil 7. září 2010 a byl k nám předán 2. listopadu, tedy přesně ve věku osmi týdnů.

Čtenáři tohoto webu budou mít současně s námi možnost postupně sledovat, jak výchova postupuje, jak se dají rozvíjet dovednosti loveckého psa a ti, kteří s loveckými plemeny dosud nemají žádné zkušenosti, zde mohou čerpat podněty k výchově svého vlastního psa.

Ohař je pes loveckého plemene. V našich podmínkách patří toto plemeno mezi nejpoužívanější v myslivecké praxi na lovech drobné srstnaté i pernaté zvěře na poli, v lese i na vodě. Ohař je typický stavěcí pes. Jeho vrozenou vlohou není honit a štvát živou zvěř, před živou zvěří musí prokázat klid a nesmí ji pronásledovat. Je zejména využitelný k vyhledávání zvěře na volných prostranstvích s nízkým krytem, kdy vyhledává pach ukryté zvěře, který mu přináší do nosu vítr. Po navětření pachu zaujeme okamžitě pevný, strnulý postoj ve směru přicházejícího pachu, typická je nakrčená končetina, nehybný prut. Tímto postojem označí směr, ve kterém se nachází ukrytá zvěř. Zajímá jej pach zvěře, nikoliv zvěř samotná. Je na nás, abychom tuto vítanou vrozenou vlohu výchovou zachovali.
Tato práce se jmenuje "Hledání v poli" a je specialitou, kterou najdeme pouze u ohařů.

Číst dál: Příběhy pejsků - UX


Ux - 30. dubna 2011: celkově druhý, z jedenácti kraťasů první - CACT

Moravské derby Žabčice: klubová zkouška vloh se zadáním titulu CACT.
Zúčastnilo se 24 psů sedmi plemen: Německý krátkosrstý ohař (11 psů), výmarský ohař (5 psů), maďarský ohař (3 psi), český fousek (1 pes), pointr (2 psi), anglický setr (1 pes), gordon setr (1 pes).

Sedmiměsíční Ux byl suverénně nejmladší, zkoušek se účastnili dvou i tříletí psi.


V Žabčicích pořádal v sobotu dne 30.4. 2011 Klub krátkosrstého ohaře Brno Moravské derby - zkoušky vloh ohařů.se zadáním titulu CACT. Pro krátkosrsté ohaře se jednalo o prestižní zkoušky. Celkem se zkoušek zúčastnil plný počet startujících - 24. Z toho bylo 11 kraťasů, 5 výmaráků, 3 maďaři, 1 fousek, 2 pointři, 1 anglický setr a 1 gordon setr. Celkem tedy běželo 7 plemen ohařů. V každém plemeni se pro vítěze, který skončil v I. ceně, mohl zadat titul CACT (čekatel šampiona práce), který však není nárokový. Nejnabitější byla skupina kraťasů, kde na získání titulu bylo nutno porazit 10 soupeřů.

Číst dál: Ux - zkoušky


Ux - 7. února: dnes mám 5 měsíců.

Věk od začátku čtvrtého, do začátku sedmého měsíce je nejklidnější období soužití štěňátka s člověkem. Štěňátko, je-li dobře vychované, si již od počátku čtvrtého měsíce věku dokáže uvědomovat, že život ve skupině se řídí pravidly a hlavně je již jeho vyvíjející se mozeček schopen pravidla uvědoměle respektovat.

Když budeme při výchově důslední a hlavně trpěliví a budeme postupně přidávat nová pravidla a nebudeme na pejskovi vynucovat to, co jsme jej ještě nenaučili, zatímco ta pravidla, která již ovládá, mu nikdy nedovolíme porušit, naučí se Vám Vaše štěňátko rozumět a v důsledku toho vás pak bude i poslouchat.

Štěně spíše vychovávejte. Štěně takzvaně "NECVIČTE". Cvičením zde mám na mysli drilování, kterým je vydávání stále se monotónně opakujících poveků, které jsou z pohledu psa bezúčelné. Spolupráci s Vámi udělejte pro štěňátko pestrou a zajímavou a tak bude mít štěně důvod Vás poslechnout. S ohařem cvičte "hru na přinášení", ale přinášet ho nechejte jen předměty "na viděnou", tedy neučte jej věci dohledávat nosem. Naučili byste ho práci s nosem u země, což není pro ohaře vhodné. Také jej neučte nadměrně běhat za letícím aportem - naučíte jej lovit pohybující se předměty, rozvinete nežádoucím způsobem lovecký pud na úkor klidu, poslušnosti a ovladatelnosti.

Číst dál: Ux - 5 měsíců


Ux - 7. ledna: dnes mám 4 měsíce.

Na ukázku si můžete prohlédnout, jak umím cvik DOWN a k tomu tři fotogalerie, jak si hraji s fenkou Jack Russel teriéra, s fenkou Flat retrívra a mohutným "bojovým" psem Cane Corsou.
Bohužel mně padají první zuby, takže jsem docela v nevýhodě, protože mléčných mám už jen slabou půlku a nové mně ještě nenarostly.


Tak co už všechno umíme:

Přivolání (s předsednutím) i v případě, že se zrovna honím s jinými psy, poslechnu okamžitě. To je absolutně nejdůležitější věc, kterou se musí štěně naučit zvládat jako první. Tak jako na lyžích, nebo v autoškole se učí nejprve zastavení, tak pes musí mít nejprve 100% přivolání na JEDEN povel. Bez přivolání nemá smysl dělat vůbec nic.

Číst dál: Ux - 4 měsíce


Ux - výchova ve 12-ti týdnech

V období kolem 12-tého týdne, to je ve věku tři měsíce, si štěňátko začíná uvědomovat samo sebe, začíná prosazovat svoji osobnost a snaží se najít svoje místo jak ve složitém světě lidí, tak se učí pravidla spolunažívání s ostatními psy.

Je ve věku, kdy si začíná uvědomovat, že v životě platí pravidla, která je třeba respektovat. Seznámit štěňátko s existencí pravidel, která je třeba respektovat pro bezkonfliktní život v lidské společnosti je v tomto věku velmi důležité. Štěně si musí uvědomit, že si nesmí všechno dovolit, musí si vštípit, že v životě se nic nedostává podle potřeb, ale podle zásluh. Toho lze dosáhnout mnoha způsoby, jedním z nich je, že miska s krmením není stále plná, ale krmení dostane štěně vždy o malou chvilku později, než má hlad. Musí o jídlo projevit zájem a pak dostane potravu.

Číst dál: Ux - 12 týdnů


Ux - výchova v 8 až 9-ti týdnech

To jsem já, Ux!

ux 1 20120626 1149088210Se štěňátkem jsme začali hrát hru na přinášení. Ux brzy pochopil, že když odhozenou věc přinese, hra pokračuje. Tuto hru jsme s ním začali hrát hned třetí den jeho pobytu u nás. Za dvě odpoleledne už věděl, že vrátit se zpět s aportíkem v mordičce je výborná zábava. Spolehlivost návratů se postupně zvyšovala, také doba, po kterou jej přinášení bavilo, se prodlužovala. Pozor - tady se musí pečlivě hlídat zájem psa a přestat v době, kdy o aport jeví ještě zájem - neboli hru ukončuje páneček a štěně se pak těší na pokračování. Nepřetěžovat a neznechutit - to je důležitá zásada. Mělo to několik pozitivních vedlejších efektů. Nejedná se nácvik opravdového aportu, ten přijde až podstatně později.

Fixace na člověka: páneček je zdroj zábavy, která se bude postupem času měnit na práci.

Výuka přivolání: Přicházet se vyplatí, pejsek má důvod přijít, protože bude zase nějaké zábava. Přivolání není bezúčelné. Toto přivolání se stává velmi brzy vysoce spolehlivé i v okamžiku, kdy je pozornost psa odváděna jinými vnějšími rušivými podněty i větší intenzity. Podle našeho názoru je toto přivolání zejména v budoucnu pak spolehlivější, než přivolání na pamlsek.

Číst dál: Ux - 7 až 9 týdnů


Login

Please login using your credentials recived by email when you register.


Zapomenuté heslo? |  Zapomenuté jméno?

×